Forside Kampagner Materialer Organisation Presse Intranet
Nu - efter et møde i Bruxelles - vil Lars Løkke Rasmussen indfri Anders Fogh Rasmussen løfte til ja-sigerne om euroafstemning

Vi er friske på endnu et euro-nej

- Det er tankevækkende, at Lars Løkkes meddelelse til danskerne kommer fra Bruxelles i stedet for i Folketinget, udtaler Søren Søndergaard fra Folkebevægelsen

Efter et møde med kommissionformand José Manuel Barroso i Bruxelles har statsminister Lars Løkke Rasmussen meddelt, at der skal holdes folkeafstemning om euroen inden næste folketingsvalg.

- Det er tankevækkende, at Lars Løkke tager til Danmarks nye hovedstad Bruxelles for at meddele danskerne, at de skal stemme om euroen i stedet for, at meddele det i Folketinget. Det viser, at det alligevel er EU, der bestemmer, udtaler Søren Søndergaard, medlem af EU-parlamentet og spidskandidat for Folkebevægelsen mod EU.

- Men hvis Lars Løkke vil, så er vi friske. Aldrig har argumenterne mod euroen været bedre. Vi ser fortrøstningsfuldt frem til endnu et euro-nej, siger Søren Søndergaard.

- Men vi vil måske foreslå en politisk aftale om, at der ikke skal holdes folkeafstemning om euroen hver tiende år.

Ønskes yderligere oplysninger, så kontakt:
Søren Søndergaard, MEP og spidskandidat for Folkebevægelsen mod EU, på telefon 40 45 38 49 / soren@folkebevaegelsen.dk
Ib Roslund, informationschef for Folkebevægelsen, på mobil 20 16 65 67 / ib@folkebevaegelsen.dk

Læs mere på Folkebevægelsens hjemmeside – www.folkebevaegelsen.dk




1

2

3

4

5

6

1 2 3 4 5 6

Forbehold forhindrer ikke beskyttelse

Af Hans Henrik Larsen · 17. august 2010
Bragt i Flensborg Avis 17. august 2010 Svar på Erik Boels indlæg i Flensborg Avis 13.8: »Forbeholdet forhindrer beskyttelse af søfolk«, skriver EU-bevægelsens formand. Kære Erik Boel, tag kikkerten fra dit blinde øje og forsøg for en gang skyld at (...) · Læs mere

Læs flere kommentarer